Szlak pieszy żółty: Osadne – Balnica (712 m.)

Krótki szlak ze wsi Osadne (słow. Osadné) na szczyt Balnica. Końcowy odcinek prowadzi ścieżką edukacyjną o dużych walorach przyrodniczych. Trasa łatwa, początkowo starą drogą asfaltową, następnie leśną drogą, a na koniec przez las wijącą się w górę ścieżką. Długość trasy ok. 6,5 km, czas przejścia ok. 2 godz.

Szlak Osadne – Balnica

Szlak Osadne – Balnica na mapie Gór Bukowskich

Szlak zaczyna się na końcu wsi Osadne, na końcowym przystanku autobusowym. Kierujemy się w kierunku północnym, po starej „asfaltce”. Po prawej stronie duża łąka z altanką (w kryzysowych sytuacjach można w niej przenocować), po prawej stronie przed nami ładne widoki na okoliczne szczyty. Droga zakręca w prawo i dochodzimy do źródła wody mineralnej (tu można uzupełnić zapasy wody), po czym docieramy do sporej łąki, po lewo drewniany dom i odchodząca w lewo droga. My dalej idziemy prosto szeroką drogą, która po jakimś czasie wchodzi do lasu. Cały czas idziemy teraz leśną drogą i docieramy do sporej polany, przy której stoi mały drewniany barak. Tu szlak skręca w lewo.

Jeszcze kilkaset metrów leśną drogą i dochodzimy do miejsca zwanego Diakov (440 m). Tu stajemy przed drewnianą bramą, która jest pierwszym przystankiem ścieżki edukacyjnej (szczegółowy opis wkrótce). Znajduje się tu ławeczka, na której możemy odpocząć, tym bardziej że teraz droga będzie prowadzić lekko w górę.

Przechodzimy przez bramę i teraz już cały czas leśną ścieżką będziemy wchodzić na Balnicę. Zaraz na początku ścieżki przechodzimy przez drewniany mostek, za którym skręcamy w prawo i idziemy początkowo trasą dawnej kolejki wąskotorowej, po widocznym nasypie kolejowym. Następnie ścieżka odbija w prawo, po czym znowu w lewo w kierunku północnym. Dochodzimy do szczytu Balnica, za którym znajduje się teren dawnej polskiej wsi o tej samej nazwie.

Szlak można przejść także zimą. Gdy jest więcej śniegu, warto wziąć rakiety śnieżne. Szlak jest dobrze oznaczony, oznaczenie znajduje się na drzewach, zatem mimo śniegu nie powinniśmy mieć żadnych problemów ze znalezieniem właściwej drogi.

Możliwości dalszych wycieczek:

Balnica – Strop – Ruské sedlo

Droga prowadzi granicznym polsko – słowackim szlakiem, który kończy się na szczycie Kremenec (opis szlaku pojawi się wkrótce). Z przełęczy Ruské sedlo (polska Przełęcz nad Roztokami) można dalej iść granią lub na przełęczy skręcić w prawo i zielonym szlakiem dojść do wsi Runina (opis szlaku pojawi się wkrótce).

Z Balnicy można także skręcić w lewo i iść w stronę Rydoszowej, ale Rydoszowa leży już poza granicą Gór Bukowskich. Balnica jest także punktem do wypadów na polską stronę.

Ciekawostka:

Szlak żółty Osadne – Balnica jest początkowym odcinkiem dłuższej wędrówki Osadne – Nowa Siedlica (słow. Nová Sedlica). Trasa bardzo chętnie uczęszczana przez Słowaków o długości ok. 65 km. Niektórzy Słowacy przechodzą ją w ciągu jednego dnia. Startują we wsi Osadne a kończą w Nowej Siedlicy. Ze względu na dużą ilość przewyższeń niewiele osób podejmuje takie wyzwanie. Zazwyczaj trasa ta dzielona jest na dwie części z noclegiem w drewnianym szałasie turystycznym na przełęczy Ruské sedlo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *