Szlak pieszy żółty: Nová Sedlica – Jarabá skala (1199 m.)

Dość długi szlak, prowadzący przez rezerwat przyrody. Pierwsza część szlaku spacerowa, w drugiej części dość ostro pod górę. Na trasie kilka miejsc związanych z dziejami regionu. Długość szlaku niecałe 11 km, czas przejścia ok. 4 godz.

(Żółty szlak na Jarabą Skałę)

(Szlak na Jarabą Skałę na mapie Gór Bukowskich)

Szlak rozpoczyna się w centrum wsi Nová Sedlica, przy przystanku autobusowym (drugi przystanek we wsi). Za rozdrożem tuż za przystankiem wchodzimy na drogę, która biegnie prosto w kierunku północnym. Tu zaczyna się także zielony szlak, który prowadzi na Čierťaž (pol. Czerteż). Początkowo droga prowadzi jeszcze prze wieś, po czym za mostem wchodzi do lasu. Od teraz cały czas lasem, starą asfaltką. Drogą, którą teraz idziemy, jeszcze przed wojną wiodła trasa kolejki wąskotorowej, służąca do transportu ściętych w lesie drzew.

Po przejściu ok. 1,5 km dochodzimy do miejsca zwanego Poľana (pol. Polana). Znajduje się tu bezpłatne miejsce biwakowe (informacje o miejscu TU). W tym miejscu w prawo odchodzi zielony szlak, a my dalej idziemy prosto w kierunku północnym.

(Łąka Miodowej Baby)

Po przejściu dalszych ok. 5 km dochodzimy do polany zwanej Lúka Medovej Baby (pol. Łąka Miodowej Baby). Stoi tu ogromnych rozmiarów drewniana rzeźba, przedstawiająca kobietę. Za nią znajduje się ul. Nazwa miejsca (i rzeźba) nawiązuje do żyjącej tu w okresie międzywojennym pszczelarki. Pani Zofia była Polką, pochodzącą z Przemyśla. W Góry Bukowskie trafiła z powodu męża (Słowaka lub słowackiego Rusina), który dostał w okolicznym lesie pracę. (artykuł o Miodowej Babie już wkrótce na blogu).

Idziemy dalej asfaltką, która teraz lekko skręca w prawo. Po zaledwie 5 min. dojdziemy do odchodzącej w prawo drogi. Ta krótka ścieżka prowadzi do stawu, położonego w niezwykle malowniczym miejscu. Warto skręcić i ponapawać się urodą otoczonego lasem stawu. Staw da się obejść tylko w czasie utrzymującej się od jakiegoś czasu suchej pogody. Nie radzę też wchodzić na rozpadający się drewniany zadaszony podest po lewej stronie zbiornika.

(Staw przy domku myśliwskim)

Następnie wracamy na asfaltkę i już dosłownie po chwili dochodzimy do domku myśliwskiego oraz miejsca zwanego Grófske chyžky. Nazwa oznacza dosłownie „hrabiowskie domki” i rzeczywiście stał tu kiedyś należący do właścicieli tego terenu domek myśliwski. Służył on udającym się na polowanie „panom” i ich gościom. Dzisiejszy domek myśliwski jest wybudowany współcześnie i należy do koła łowieckiego.

(Początek części szlaku, prowadzącej przez rezerwat przyrody)

Dalej idziemy asfaltką, która teraz lekko skręca w lewo. Po ok. 1,5 dochodzimy do miejsca, gdzie szlak opuszcza starą drogę, skręca w prawo i wchodzi do lasu (miejsce bardzo dobrze oznaczone). Teraz nas czeka ok. 3,5 km mozolnego pięcia się pod górę. Trudy wynagrodzą nam duże walory przyrodnicze tej części trasy. Prowadzi ona bowiem przez rezerwat Jarabá skala, wyróżniający się piękną szatą roślinną gęsto porastającą cały teren. W początkowym odcinku trasa wiedzie jeszcze w miarę prostą drogą, potem zaczynają się zakosy i serpentyny. Cały czas idziemy przez las, szlak w tej części nie oferuje więc żadnych widoków.

Niestety, z powodu gęstego lasu, nie zobaczymy też skalnego urwiska, które tworzy górną część Jarabej skaly. Fragment tego urwiska możemy jednak zobaczyć z Ulickiej doliny późną jesienią (gdy opadną liście z drzew) i zimą. Mały fragment zobaczymy także z tarasu widokowego na samym szczycie.

Na koniec wychodzimy z lasu i wchodzimy na szlak graniowy (słowacki czerwony, polski niebieski). Skręcamy w lewo i idziemy jeszcze niecałe pół kilometra do tarasu widokowego. Znajduje się on po lewej, czyli słowackiej stronie. Z tarasu rozpościerają się piękne widoki na Ulicką dolinę, Wielki Bukowiec, Nastaz i część ukraińskich Bieszczadów. Na tarasie powinna znajdować się tablica z panoramą i opisem widocznych szczytów. Powinna, bo w ub.roku jej nie było. Być może ktoś ją ukradł.

(Widok z Riabej Skały na Dolinę Ulicką)

Możliwość dalszych wycieczek:

Jarabá skala leży na polsko-słowackiej grani, możemy więc kontynuować wędrówkę schodząc na polską stronę.

Jarabá skala – Runina

Idąc dalej polsko – słowacką granią w kierunku zachodnim, dojdziemy do Przełęczy pod Dziurkowcem i odchodzącego  stąd zielonego szlaku prowadzącego do Runiny (opis szlaku TU).

Jarabá skala – Čierťaž – Nová Sedlica

Idąc z Jarabej skaly granią na wschód dojdziemy do szczytu Čierťaž i odchodzącego od niego zielonego szlaku, prowadzącego do Novej Sedlicy (opis szlaku wkrótce na blogu).

Jarabá skala – Kremenec – Nová Sedlica

Z Czerteża możemy kontynuować wędrówkę granią i dojść do Krzemieńca (inna nazwa Kremenaros, słow. Kremenec), skąd dalej czerwonym szlakiem do Novej Sedlicy (opis szlaku wkrótce na blogu).

Ciekawostki:

Szczyt funkcjonuje pod trzema nazwami i każda z nich jest prawidłowa: Jarabá skala, Riaba skala, Rabia skala. Słowacy najczęściej jednak używają tej pierwszej.

Z Jarabą skałą związanych jest kilka legend (więcej TU).

W górnej części szlaku na szczyt znajduje się źródło wody (mniej więcej w połowie trasy, prowadzącej przez rezerwat). Jest ono oznaczone tablicą i drewnianym daszkiem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *