Góry Bukowskie w filmie: „Medová Baba” (2002)

Krótki, zaledwie 10-minutowy film dokumentalny przedstawiający okoliczności powstania i odsłonięcia rzeźby Miodowej Baby.

(Do stworzenia rzeźby posłużył 120-letni dąb).

„Medová Baba” (2002), reżyseria i zdjęcia: Ladislav Csiky, scenariusz Andrej Smolák, produckcja: Galéria Miro.

Na pomysł realizacji rzeźby prezentującej Miodową Babę i postawienia jej na łące, na której kiedyś mieszkała i miała swoją pasiekę słynna pszeczelarka, wpadł Andrej Smolák. Pochodzący z Gór Bukowskich i mieszkający obecnie w Sninie artysta malarz wyszedł z inicjatywą stworzenia Galerii Monumentalnych Rzeźb, która objęłaby swoim zasięgiem nie tylko słowacką część Bieszczad, ale też polską i ukraińską. Dzieła realizowane przez różnych artystów przedstawiałyby lokalne osobistości, postacie z legend czy nawet reprezentantów świata fauny i flory. Miodowa Baba była pierwszą rzeźbą tego cyklu.

(Rzeźbiarz Marek Žitňan przy swojej pracy).

Jej autorem jest słowacki artysta Marek Žitňan, który w 2001 r. przyjechał w Góry Bukowskie i tu przez kilka tygodni pracował nad swoim dziełem bezpośrednio w miejscu, gdzie potem zostało uroczyście odsłonięte.

Wysoka na 7 metrów rzeźba przedstawia kobietę, stojącą z założonymi za głową rękami i patrzącą przed siebie. O Miodowej Babie ludzie mówili, że nie musi pracować, bo pracują za nią pszczoły i stąd właśnie taki sposób przedstawienia pszczelarki. Zamiarem artysty, według jego słów, było także oddanie hołdu tutejszym ludziom.

(Rzeźbę, z pomocą dźwigu, stawiało kilkunastu ludzi.)

Odsłonięcie rzeźby na Łące Miodowej Baby nastąpiło 15 września 2001 r. W uroczystości wzięło udział kilkadziesiąt osób; oprócz lokalnej społeczności, także goście z zagranicy.

Film jest reporterskim zapisem tamtych wydarzeń i ukazuje poszczególne etapy pracy artysty do dnia zaprezentowania dzieła publiczności. Ma przede wszystkim wartość dokumentacyjną. Najciekawsze fragmenty to te przedstawiające pracę artysty i towarzyszące tej pracy refleksje.

(Artysta i jego dzieło.)

Film nie prezentuje właściwie żadnych faktów na temat samej bohaterki wydarzenia. Nie taka bowiem jest jego rola. Bardziej chodziło o pokazanie, że artyści mogą znaleźć inspirację i tworzyć sztukę także w miejscach leżących z dala od wielkich ośrodków kultury. Sama Miodowa Baba jest tu tylko pewnym symbolem zwykłego człowieka, który może stać się bohaterem dzieła artystycznego.

(Łąka Miodowej Baby znajduje się na trasie żółtego szlaku Nová Sedlica – Jarabá skala, opis szlaku TU. O Miodowej Babie już wkrótce na blogu.)

Bardzo dziękuję Panu Andrejowi Smolákowi za możliwość obejrzenia filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *