Runina – Príslopec – Ruský Potok – opis trasy

(Drewniany budynek na Príslopcu)

Nie jest to trasa turystyczna. Jeszcze jakiś czas temu służyła głównie miejscowym, którzy nie mieli samochodu i chcieli szybciej dostać się z Runiny do Ruskiego Potoku i na odwrót. Warto ją jednak poznać, bo przy drodze znajduje się jeden z cmentarzy z czasów I wojny światowej, odcinek od Príslopca do wsi Ruský Potok jest całkiem atrakcyjny przyrodniczo, fragmentem tej trasy wejdziemy na Mały Bukowiec i wrócimy z Wielkiego Bukowca. Długość trasy: ok. 7,5 km, czas przejścia: do 1,5 godz. Nawierzchnia: stara droga asfaltowa. droga leśna, polna ścieżka.

(Czerwony kolor: trasa z Runiny do wsi Ruský Potok)

Opis trasy:

Zaczynamy w centrum Runiny, główną drogą kierujemy się na południe, w stronę wsi Topoľa. Już po ok. 1,2 km m dochodzimy do miejsca, gdzie znajduje się stara, drewniana wiata ze stołem i ławkami. W prawo odbija stara asfaltowa droga, przy której na samym początku stoi szlaban. Wchodzimy na tę drogę (na jej początku w prawo odbija ścieżka na stary cmentarz żydowski i na runińskie wodospady – wkrótce więcej o tym na blogu) i idziemy nią ok. 500 m, po czym dochodzimy do rozdroża. Droga biegnąca prosto jest częścią „Cesty okolo Slovenska” (opis drogi TU), my natomiast skręcamy w prawo i teraz już cały czas tą drogą, bardzo łagodnie pod górę, po trochę ponad dwóch kilometrach (w sumie ok. 4,5 km) dochodzimy do miejsca, zwanego Príslopec. Charakterystycznym punktem tego miejsca jest drewniany budynek (zamknięty i chyba nieużywany), który znajduje się na pierwszym zdjęciu na górze na początku tego tekstu.

(Skrzyżowanie dróg na Príslopcu)

Príslopec to duża polana, na której krzyżują się cztery drogi: ta, którą przyszliśmy z Runiny, w prawo prowadząca na Mały Bukowiec, w lewo na zbocza Wielkiego Bukowca oraz na wprost wąska ścieżka, która biegnie do wsi Ruský Potok.

(Leśna droga prowadząca do wsi Ruský Potok)

Wchodzimy na ścieżkę na wprost i od razu skręcamy w prawo na leśną drogę. Teraz schodzimy w dół. Po ok. 1,5 km wychodzimy z gęstego lasu i od teraz z lewej strony towarzyszą nam także niewysokie wzgórki pokryte łąkami. Dalej idziemy prosto, przechodzimy przez potoczek i wychodzimy z lasu na dużą łąkę (teraz ścieżka kawałeczek prowadzi pod górę), przechodzimy przez łąkę (widoki!!). Ścieżka po paru minutach sprowadza nas w dół i dochodzimy do pierwszych zabudowań wsi Ruský Potok.

(Trasa Runina – Príslopec – Ruský Potok na mapie Gór Bukowskich)

Uwagi:

Cmentarz z czasów I wojny światowej znajduje się ok. 1,2 km od wsi Ruský Potok (i ok. 1,5 km od Príslopca), idąc z Runiny po prawej stronie. Przy drodze widnieje tablica. Tam, gdzie ona się znajduje, skręcamy w leśną ścieżkę w prawo. Po lewej stronie będzie cmentarz (więcej o cmentarzu przy okazji wpisu o wsi Ruský Potok).

Drogi z Príslopca na Mały i Wielki Bukowiec nie są trasami dojściowymi na grań masywów! Droga na Mały Bukowiec prowadzi poniżej i wzdłuż grani i w pewnym momencie się kończy. Można się nią jednak przespacerować dla widoków – widać z niej Runinę i sąsiednie wzgórza. Droga na Wielki Bukowiec prowadzi znacznie poniżej grani i nie dostaniemy się nią na samą grań, dość szybko się też urywa. Nie oferuje żadnych (!) widoków.

Trasa ta pozwala ominąć główną drogę, po której jeżdżą samochody i łatwo dostać się do Ruskiego Potoku, nie narażając się na hałas aut i smród spalin. W czasie kilku przejść tej drogi raz spotkałam miejscowego na skuterze i raz z Małego Bukowca zjechał quad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *