Szlak pieszy zielony: Runina – Przełęcz pod Dziurkowcem (Sedlo pod Ďurkovcom, 1114 m.)

Krótki, zaledwie 3-kilometrowy odcinek, prowadzący ze wsi Runina na jedną z grani Gór Bukowskich. Trasa całkiem łatwa, ale droga jest stroma i trochę męcząca, prawie cały czas idzie pod górę. Szlak jest łącznikiem kilku dłuższych tras, m.in. na Riabą Skałę (słow. Riaba/Jarabá Skala) i na Przełęcz pod Roztokami (słow. Ruské sedlo). Górna część szlaku atrakcyjna. Czas przejścia ok. 1,5 godz.

Szlak zaczyna się w centrum wsi Runina przy kościele. Kierujemy się na północ, w górę główną asfaltową drogą. Po chwili dochodzimy do końca wsi, gdzie po prawej stronie, w miejscu nazywanym przez miejscowych „grzybkiem”, znajduje się okrągła panorama Gór Bukowskich. Uwaga, nazwy szczytów podane są w języku rusińskim. My idziemy dalej prosto, przechodzimy obok dużego panela informacyjnego (ciekawostki o Runinie i NP Poloniny) i wchodzimy na leśną ścieżkę. Możemy też skręcić lekko w lewo i obejść ścieżkę przez wzgórze (ładne widoki na wieś, na Mały i Wielki Bukowiec).

Dochodzimy do końca ścieżki i skręcamy w prawo, idziemy do skrzyżowaniu dróg. Ta na wprost nas (żółty szlak) prowadzi do Trzech studzienek (słow. Tri studničky, opis szlaku wkrótce), my skręcamy w lewo i idziemy starą asfaltową drogą. W miejscu, gdzie „asfaltka” zaczyna schodzić w dół, po prawej stronie zaczyna się dość szeroka, leśna droga – to Ruska/Rosyjska Droga (słow. Ruská cesta), my jednak dalej idziemy prosto.

Po chwili „asfaltka” skręca w lewo, a my wchodzimy prosto do lasu. Tu zaczyna się najmniej przyjemny odcinek szlaku – ścieżka jest stroma, utwardzona i płaska, przystosowana do poruszania się leśnych pojazdów. Nieprzyjemna w podejściu. W deszczowe dni śliska. Jeszcze w lipcu 2018 r. była tu naturalna leśna droga. Została bezpowrotnie zniszczona tylko dlatego, by łatwiej i szybciej można było wywozić drzewo z lasu.

Idziemy cały czas prosto i dochodzimy do kolejnego skrzyżowania leśnych dróg – jedna odchodzi ostro w prawo i w dół, my jednak dalej idziemy prosto, po bardzo krótkiej chwili dochodzimy do kolejnego skrzyżowania. Jedna z dróg biegnie w lewo w dół (nowa droga, która pojawiła się latem 2019 r., także dla leśnych pojazdów), my skręcamy w prawo i dalej idziemy pod górę. Tu zaczyna się najładniejsza część szlaku. Prowadzi naturalną leśną ścieżką, przez dość gęsty las, cały czas pod górę, chwilami stromo. W dalszej części, łagodniejszej, biegnie grzbietem.

Na koniec wychodzimy na małą polankę (koło drzewa, na którym znajduje się tablica, upamiętniająca prawdopodobnie jednego z mieszkańców wsi). Po przejściu polanki wychodzimy na Przełęcz pod Dziurkowcem (słow. Sedlo pod Ďurkovcom). Tu dobry punkt widokowy.

Możliwości dalszych wycieczek:

Runina – Sedlo pod Ďurkovcom – Riaba/Jarabá Skala – Nová Sedlica

Trasa dość długa, poza wejściem na Przełęcz pod Dziurkowcem (słow. Sedlo pod Ďurkovcom) nieforsowna, częściowo bardzo atrakcyjna krajobrazowo. Można przenocować w Nowej Siedlicy (słow. Nová Sedlica), a przy lepszym tempie marszu wrócić autobusem do Runiny. Długość ok. 15,5 km, czas ok. 5 godz.

Droga początkowym odcinkiem prowadzi opisanym tu zielonym szlakiem na Przełęcz pod Dziurkowcem. Na przełęczy skręcamy w prawo i dalej czerwonym szlakiem słowackim (niebieskim szlakiem polskim) idziemy granią, początkowo krótkim odcinkiem pod górę na Dziurkowiec (słow. Ďurkovec), a następnie jeszcze około kilometra na Riabą skałę (słow. Riaba/Jarabá Skala). Mijamy miejsce odpoczynku przy wejściu na polski żółty szlak, prowadzący do Wetliny i dochodzimy do początku żółtego szlaku słowackiego, skręcającego w prawo w dół i prowadzącego do Nowej Siedlicy.

Przed wejściem na szlak możemy jeszcze kawałek iść prosto do tarasu widokowego na Riabej Skale, skąd rozpościera się piękny widok na całe Góry Bukowskie. Na tarasie była przywieszona panorama z nazwami szczytów, niestety ktoś ją ukradł. Nie wiadomo, czy pojawi się nowa, ponieważ Słowacy twierdzą, że nie mają pieniędzy na wykonanie kolejnej.

Opis żółtego szlaku Riaba Skala -Nová Sedlica pojawi się wkrótce.

Runina – Sedlo pod Ďurkovcom – Čierťaž – Nová Sedlica

Droga początkowym odcinkiem prowadzi opisanym tu zielonym szlakiem na Przełęcz pod Dziurkowcem (słow. Sedlo pod Ďurkovcom), następnie granią słowackim czerwonym szlakiem (polskim niebieskim) przez szczyty Dziurkowiec (słow. Ďurkovec), Riaba Skała (słow. Riaba/Jarabá Skala), Czoło  (słow. Čelo) i Borsuk (słow. Borsukov vrch) na Czerteż (słow. Čierťaž), po czym skręca w lewo w dół (zielony szlak) w kierunku wsi Nowa Siedlica (słow. Nová Sedlica). Długość szlaku ok. 16,5 km, czas przejścia ok. 5,5 godz.

Opis czerwonego szlaku Kremenec – Balnica i zielonego Čierťaž – Nová Sedlica pojawi się wkrótce.

Runina – Sedlo pod Ďurkovcom – Kremenec – Nová Sedlica

Długa trasa, będąca drugą częścią „słowackiego wyzwania” (opis wyzwania wkrótce). Droga początkowym odcinkiem prowadzi opisanym tu zielonym szlakiem na Przełęcz pod Dziurkowcem (słow. Sedlo pod Ďurkovcom). Następnie biegnie granią przez szczyty Dziurkowiec (słow. Ďurkovec), Riaba Skała (słow. Riaba/Jarabá Skala), Czerteż (słow. Čierťaž) na Krzemieniec (słow. Kremenec) i dalej schodzi w dół przez Rezerwat Stużica (słow. Stužica), zapisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO do Nowej Siedlicy (słow. Nová Sedlica). Trasa częściowo bardzo atrakcyjna przyrodniczo. Długość ok. 25 km, czas przejścia ok. 8 godz.

Opis czerwonego szlaku Nová Sedlica – Kremenec pojawi się wkrótce.

Runina  – Sedlo pod Ďurkovcom – Ruské sedlo – Ruské – Zálomy – Runina

Bardzo ładna, całodzienna wycieczka z początkiem i końcem w Runinie, częściowo bardzo atrakcyjna przyrodniczo. Początkowym odcinkiem prowadzi opisanym tu zielonym szlakiem na Przełęcz pod Dziurkowcem (słow. (słow. Sedlo pod Ďurkovcom). Na przełęczy skręcamy w lewo, idziemy polsko – słowacką granią przez szczyty Płasza (słow. Pľaša), Kurników Beskid (słow. Kurníkov Beskyd) i Okrąglik (słow. Kruhliak ) do Przełęczy nad Roztokami (słow. Ruské sedlo). Tu skręcamy w prawo na zielony szlak (Uwaga! szlak na mapach ma kolor niebieski, we wrześniu 2019 r. został przemalowany na zielony!), idziemy tzw. Porta Rusica (opis wkrótce), dochodzimy do wysiedlonej wsi Ruskie (słow. Ruské), po czym znów leśną drogą (atrakcyjna przyrodniczo) na Załomy (słow. Zálomy), dalej do nieistniejącej wsi Smrekowica (słow. Smrekovica), po czym znów lasem do Runiny. Długość trasy ok 21 km, czas przejścia ok. 8 godz.

Opis czerwonego szlaku Kremenec – Balnica i zielonego Ruské sedlo – Ruské – Zálomy – Runina pojawi się wkrótce.

Runina – Sedlo pod Ďurkovcom – Wetlina

Trasa ta może być drogą powrotną z Gór Bukowskich na polską stronę Bieszczad, albo drogą dojściową do Gór Bukowskich. Po dotarciu do Przełęczy pod Dziurkowcem (słow. Sedlo pod Ďurkovcom) skręcamy wprawo i dalej idziemy polskim niebieskim (słowackim czerwonym) szlakiem do Riabej Skały (słow. Riaba/Jarabá Skala), z której w lewo skręcamy na polski żółty szlak, prowadzący do Wetliny.

Runina – Tri studničky

Krótki, około półgodzinny szlak spacerowy, którego przejście można połączyć ze zwiedzaniem Runiny i spacerem po okolicy. Szlak początkowo biegnie wspólnie z zielonym, prowadzącym na Przełecz pod Dziurkowcem (słow. Sedlo pod Ďurkovcom), po czym dalej asfaltową drogą na małe wzgórze, zwane Trzema Studzienkami (słow. Tri studničky).

Opis szlaku Runina – Tri studničky pojawi się wkrótce.

Runina – Sedlo pod Ďurkovcom – Veľký  Bukovec – Príslopec – Runina

Bardzo ciekawa i atrakcyjna trasa, prowadząca granią Wielkiego Bukowca (słow. Veľký Bukovec) i przez najwyższy szczyt tej grani o tej samej nazwie (1011 m). Początkowy odcinek trasy prowadzi zielonym szlakiem na Przełęcz pod Dziurkowcem (słow. Sedlo pod Ďurkovcom), następnie wchodzimy na Dziurkowiec (słow. Ďurkovec), z którego skręcamy w prawo na wydeptaną ścieżkę. Dalej droga nie jest już oznaczona. Wymaga umiejętności poruszania się w terenie bez mapy i odrobiny odwagi, bo trasa prowadzi w większości przez gęsty las. Trasa nie oferuje widoków (poza małą polanką przed szczytem Wielkiego Bukowca). Jej przejście może być jednak fajną przygodą, wzmocnić naszą odwagę i pomóc zdobyć większe doświadczenie w poruszaniu się po Górach Bukowskich poza szlakami.

Opis trasy pojawi się wkrótce.

„Cesta okolo Slovenska”

„Droga dookoła Słowacji” (słow. „Cesta okolo Slovenska”) to nazwa miejscowa. Jest to stara, asfaltowa i w wielu miejscach dziurawa droga, która prowadzi naokoło Runiny (stąd jej żartobliwa nazwa). Przejście można zacząć i skończyć w Runinie, lub obejść drogą wieś, nie zaglądając do niej. Droga dość męcząca, mało atrakcyjna, bardziej dla rowerzystów niż turystów pieszych.

Opis drogi pojawi się wkrótce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *