Góry Bukowskie w filmie: „Noc na Połoninach” (1968)

Dokumentalny film telewizyjny z 1968 r., zrealizowany przez Jozefa Gondę z oddziału telewizji słowackiej w Koszycach. Film opublikował w Internecie syn reżysera.

Tu jest film „Noc na Poloninách”

Film pokazuje codzienność ludzi żyjących w Dolinie Ulickiej. W latach 60. ub. w. wciąż był to bardzo biedny i zaniedbany region. Część ludzi mieszkała jeszcze w prostych, krytych słomą chałupach. Żywili się głównie tym, co sami wyhodowali. Ciężko pracowali w polu i w lesie i niewiele mieli. Często, po całodziennej pracy, musieli w nocy pilnować pól przed dzikami, które robiły im szkody.

To unikatowy film. Ujęcia wsi, domostw, ludzi i okolicznej przyrody są jednymi z bardzo nielicznych, które w tym regionie zostały zrealizowane. Jeszcze do końca ub.w. mało kto się w ten teren zapuszczał, stąd każdy taki film to skarb.

Dolina Ulicka (słow. Uličská dolina) ciągnie się wzdłuż Potoku Zbójskiego (słow. Zbojsky potok) i rzeczki Uliczki (słow. Ulička), najpierw wzdłuż granicy słowacko-ukraińskiej, a następnie przechodzi na teren Ukrainy. W dolinie leżą wsie Nowa Siedlica (słow. Nová Sedlica), Zbój (słow. Zboj), Ulickie Krzywe (słow. Uličské Krivé ) i Ulicz (słow. Ulič). Nowa Siedlica jest najbardziej wysuniętą na wschód słowacką miejscowością.

(Dolina Ulicka zaznaczona czerwonym kolorem)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *