Góry Bukowskie w filmie: „Noc na Połoninach” (1968)

Dokumentalny film telewizyjny z 1968 r., zrealizowany przez Jozefa Gondę z oddziału telewizji słowackiej w Koszycach. Film opublikował w Internecie syn reżysera.

Tu jest film „Noc na Poloninách”

Film pokazuje codzienność ludzi żyjących w Dolinie Ulickiej. W latach 60. ub. w. wciąż był to bardzo biedny i zaniedbany region. Część ludzi mieszkała jeszcze w prostych, krytych słomą chałupach. Żywili się głównie tym, co sami wyhodowali. Ciężko pracowali w polu i w lesie i niewiele mieli. Często, po całodziennej pracy, musieli w nocy pilnować pól przed dzikami, które robiły im szkody.

To unikatowy film. Ujęcia wsi, domostw, ludzi i okolicznej przyrody są jednymi z bardzo nielicznych, które w tym regionie zostały zrealizowane. Jeszcze do końca ub.w. mało kto się w ten teren zapuszczał, stąd każdy taki film to skarb.

Dolina Ulicka (słow. Uličská dolina) ciągnie się wzdłuż Potoku Zbójskiego (słow. Zbojsky potok) i rzeczki Uliczki (słow. Ulička), najpierw wzdłuż granicy słowacko-ukraińskiej, a następnie przechodzi na teren Ukrainy. W dolinie leżą wsie Nowa Siedlica (słow. Nová Sedlica), Zbój (słow. Zboj), Ulickie Krzywe (słow. Uličské Krivé ) i Ulicz (słow. Ulič). Nowa Siedlica jest najbardziej wysuniętą na wschód słowacką miejscowością.

(Dolina Ulicka zaznaczona czerwonym kolorem)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *