Szlak pieszy zielony: Runina – Ruské sedlo (801 m.)

Dość długi szlak, prowadzący w sporej części pod górę. Na niektórych odcinkach oferuje duże walory przyrodnicze. Górna część szlaku prowadzi historyczną drogą handlową. Uwaga! Na zdecydowanej większości map szlak ma kolor niebieski. Szlak we wrześniu 2019 r.został przemalowany na kolor zielony! Długość szlaku ok. 13 km, czas przejścia ok. 4 godz.

Szlak Runina – Ruské sedlo

Szlak Runina – Ruské sedlo na mapie Gór Bukowskich

Szlak zaczyna się w centrum wsi Runina. Skręcamy w lewo przy uliczce, prowadzącej do karczmy. Idziemy cały czas prosto, po czym razem z polną drogą skręcamy w lewo, a po chwili za drewnianym szałasem turystycznym w prawo. Teraz cały czas prosto przez wielką łąkę, z lewej strony widzimy pasmo Małego Bukowca. Wchodzimy do lasu.

Nadal idziemy prosto, tak jak prowadzi leśna ścieżka. Dochodzimy do potoku (Verbľačí potok), przez który przechodzimy po drewnianej kładce (gdy jest ślisko, należy zachować ostrożność!), a następnie wychodzimy z gęstego lasu i skręcamy lewo. Leśną drogą dochodzimy do asfaltowej drogi i rozwidlenia dróg, przy którym kiedyś położona była nieistniejącej już wieś Smrekowica (słow. Smrekovica).

Na starej „asfaltce” skręcamy w prawo i teraz idziemy około kilometra tą drogą lekko pod górę (najmniej ciekawy odcinek szlaku). Dochodzimy do przełęczy Załomy (słow. sedlo Zálomy, 640 m.). Na przełęczy skręcamy w lewo i wchodzimy do lasu.

Tu zaczyna się najładniejszy odcinek całej trasy. Szlak prowadzi leśną ścieżką, to w górę to w dół, skręca to w prawo to w lewo, przez leśne strumyki, pośród gęsto rosnącej roślinności. Droga jest bardzo dobrze oznaczona i nie ma możliwości zgubienia się.

Następnie wychodzimy na łąkę, idziemy polną ścieżką wzdłuż lasu, po czym droga skręca w lewo. Przechodzimy przez kolejną łąkę, po prawej stronie stoi, zniszczony już niestety, drewniany stół z ławkami, przy którym da się odpocząć. Z łąki kierujemy się lekko w prawo i wchodzimy na starą drogę asfaltową. Dochodzimy do skrzyżowania starych dróg i znajdujemy się na terenie wysiedlonej wsi Ruské.

Wieś, wraz z sześcioma innymi, została wysiedlona w związku z budową zbiornika wodnego Starina. Do dziś zachowały się dwa cmentarze i przydrożne krzyże. Wieś nie sprawia wrażenia wyludnionej. Dawni mieszkańcy mogą dojechać do swojej wsi samochodem. Wielu z nich postawiło na miejscu swoich zburzonych domów drewniane chatki lub baraki i spędza tu ciepłe weekendy (więcej o wsi wkrótce).

Na skrzyżowaniu dróg skręcamy w prawo i teraz idziemy w górę starą „asfaltką”, która była główną ulicą wsi. Po drodze mijamy prowizoryczne zabudowania dawnych mieszkańców, po prawej stronie dawny cmentarz parafialny, potem po lewej cmentarz żołnierzy z I wojny światowej. Przechodzimy przez most i docieramy do wijącej się teraz starej asfaltowej drogi. My jednak przecinamy zakosy, kierując się w górę przez łąkę. Po wyjściu ze wsi natykamy się na stare słupki graniczne i pierwszy panel informacyjny prowadzącej tu ścieżki edukacyjnej „Ruskie” (opis ścieżki wkrótce).

Droga skręca tu w prawo, kilkadziesiąt metrów prowadzi starą „asfaltką”, po czym schodzi z niej i wchodzi na łąkę, przez którą prowadzi ścieżka, lekko odchodząca w lewo. Wkrótce dochodzimy do pomnika ku czci Armii Czerwonej. Tu warto obejrzeć się za siebie, bo stąd rozpościerają się piękne widoki na oba Bukowce. Po chwili mijamy kolejny panel informacyjny ścieżki edukacyjnej i z łąki wchodzimy do lasu.

Teraz idziemy szeroką leśną aleją, która jest pozostałością po dawnej Ruskiej Drodze (słow. Ruská cesta), będącej kiedyś częścią jednej z najważniejszych dróg handlowych między Węgrami a Polską, prowadzącą z Koszyc aż do Lwowa. Ma ona długość ok. 2,5 km. Tą drogą dochodzimy do Ruského sedla, czyli naszej Przełęczy nad Roztokami. Kawałek przed przełęczą znajduje się drogowskaz, wskazujący drogę do drewnianego szałasu turystycznego (opis wkrótce) i źródła wody. Prowadzi tam wąska ścieżka, na którą skręcamy w  prawo. Powrót tą samą ścieżką.

Możliwości dalszych wycieczek:

Runina – Ruské – Ruské sedlo – sedlo pod Ďurkovcom – Runina

Szlak może być częścią całodniowej wędrówki ze startem i metą we wsi Runina. Po dojściu do Przełęczy nad Roztokami (słow. Ruské sedlo), skręcamy w prawo na polsko-słowacką graniczną grań (szlak ma dwa kolory: czerwony – słowacki i niebieski – polski). Na Przełęczy pod Dziurkowcem (słow. Sedlo pod Ďurkovcom) skręcamy w prawo i wchodzimy na zielony szlak Runina – Sedlo pod Ďurkovcom , którym wrócimy do Runiny.

Runina – Veľká Poľana – Jalová 

Pierwszy etap szlaku Runina – Ruské sedlo może być jednocześnie pierwszym etapem dłuższej, całodziennej wycieczki z Runiny do Jalovej. Wycieczka co prawda mało atrakcyjna przyrodniczo, za to bardzo ciekawa historycznie, prowadząca przez wysiedlone wsie i wzdłuż zbiornika Starina do wsi Jalová, w której znajduje się mały kościółek greko-katolicki. Opis trasy pojawi się wkrótce.

Runina – Veľká Poľana – Hajdošík/ Hodošík 

Początkowo droga prowadzi jak do Jalovej, z tym że dochodzimy tylko do wysiedlonej wsi Veľká Poľana. Z tej wsi prowadzi droga na szczyt Hajdošík/ Hodošík. Tu znajduje się najwyżej położony cmentarz wojenny na Słowacji. Pochowani są na nim żołnierze polegli w czasie I wojny światowej. powrót tą samą drogą. Opis szlaku wkrótce.

2 myśli w temacie “Szlak pieszy zielony: Runina – Ruské sedlo (801 m.)”

  1. Witam

    Widzę, że tekst z 2020 r. Wynika z niego, że droga ze wsi Jalova przez Velka Polana do Ruskie, jest dostępna dla samochodów na specjalnych zasadach. Jednak w zeszłym roku widziałem, jak niejeden samochód przejeżdżał tamtędy ze Słowacji do Polski. Straż graniczna też nie miała zastrzeżeń do przejazdu, bo się ich pytałem.
    Jak się jedzie z Polski, to nie ma szlabanów ani zakazu wjazdu/ruchu.

    1. Czy dobrze rozumiem, że samochody wjeżdżają do Polski przez Przełęcz nad Roztokami? Czy chodzi o sam wjazd do wsi Ruské i Veľká Poľana? Dawni mieszkańcy tych wsi mają specjalne przepustki na ich podstawie wjeżdżają. Do Polski im jednak nie wolno wjechać.Nie powinni wjeżdżać na teren powyżej wsi, choć praktyka wygląda inaczej. Też widziałam wyżej samochody. Ale to wynik przymykania oka na lekceważenia prawa, to zresztą dość powszechne zjawisko na Słowacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *