Jak za darmo przenocować w Górach Bukowskich? (1)

W Górach Bukowskich możemy przenocować na prywatnych kwaterach, w wynajętym domku, na polu namiotowym lub w turystycznym szałasie. Za te trzy pierwsze możliwości zapłacimy (za kwaterę obecnie około 10- 15 euro, za nocleg na biwaku we wsi Osadne 3 euro + 2 euro za możliwość wzięcia prysznica). W drewnianych szałasach przenocujemy za darmo. Gdzie się znajdują? Czy trzeba spełnić jakieś warunki? Skąd wziąć wodę? I co musimy mieć ze sobą? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Góry Bukowskie są świetnym miejscem na wędrówki dla samotników, turystów lubiących spokój i przyrodę i osób, które mają mało pieniędzy. Jeśli chodzi o tych ostatnich, wystarczy, że weźmiemy ze sobą jedzenie i kuchenkę turystyczną, śpiwór i karimatę, jakoś dojedziemy do naszych Bieszczad, przejdziemy przez zieloną granicę na słowacką stronę i już całą resztę będziemy mieć za darmo. Albo prawie za darmo.

Na terenie Gór Bukowskich znajduje się obecnie pięć drewnianych szałasów, przeznaczonych na nocleg dla turystów. Mają one ten sam wygląd (zobacz zdjęcie powyżej), w środku jest tylko drewniana podłoga, cztery z nich mają jeszcze w środku pięterko, na które wchodzi się po drabinie. Szałasy są zamykane na drewniany skobel od wewnątrz i od zewnątrz. Na przeciwległej do drzwi ścianie znajduje się małe okienko (bez szyby) z zamykaną okiennicą. Szałas taki pomieści od 6 do 10 osób, w zależności od tego czy jest piętrowy. W przypadku szczupłych osób, może zmieścić się nawet dwanaście.

Ponieważ w szałasie nie znajduje się żadne wyposażenie, wszystko co potrzebne do noclegu powinniśmy przynieść ze sobą, czyli karimatę i śpiwór. Potrzebne nam również będzie coś, na czym zagotujemy wodę lub przyrządzimy obiad, czyli kuchenka, paliwo do kuchenki, naczynia i oczywiście produkty żywnościowe. Różnie bywa z wodą. W niektórych miejscach źródło wody znajduje się w pobliżu szałasu, w innych może się okazać, że albo nie ma źródła, albo wyschło.

I jeszcze jedno: w szałasie możemy mieć w nocy towarzystwo. I nie chodzi o innych turystów. Mogą to być małe myszki polne, albo co gorsza, osy. Dlatego przed udaniem się na spoczynek koniecznie sprawdźmy, czy gdzieś nie zrobiły sobie gniazda osy i schowajmy dobrze jedzenie, byśmy rano spokojnie mogli sięgnąć po swoje zapasy.

Poniżej lista drewnianych szałasów, wraz z ich lokalizacją i informacjami nt. wody i możliwości zakupu jedzenia. Szałasy oznaczone są na mapkach zieloną literką Sz:

1. Polana (słow. Poľana) przy Nowej Siedlicy (słow. Nová Sedlica)

Lokalizacja: szałas znajduje się w miejscu o nazwie Polana, ok. 1,5 km od centrum wsi. Od przedostatniego przystanku autobusowego (przy urzędzie) idziemy zielonym i żółtym szlakiem w kierunku północnym. Następnie przy rozwidleniu szlaków skręcamy w prawo i zaraz za mostkiem, przy stawie znajduje się turystyczny biwak.

Wyposażenie: na łące stoi drewniany parterowy szałas, obok stary przystanek autobusowy, który w przypadku braku miejsc w szałasie, może służyć jako nocleg awaryjny. Jest też sporo miejsca na postawienie namiotów. Specjalne wydzielone miejsce na ognisko i dwa drewniane stoły z ławkami.

Woda i żywność: za szałasem teoretycznie znajduje się źródło wody. W przypadku małej ilości opadów wody w nim jednak nie ma. Co prawda biwak jest położony nad stawem, ale odradzam jej picie bez przefiltrowania.      Wodę i żywność musimy przynieść ze sobą lub zakupić w Nowej Siedlicy. Jeśli sklep przy urzędzie będzie zamknięty,warto wybrać się troszkę dalej do pensjonatu Kremenec. Znajduje się on na górce za sklepem – przechodzimy przez mini park z lewej strony sklepu, przez mostek, pod górkę i wychodzimy na pensjonat. Przy pensjonacie znajduje się sklep, należący do właścicieli pensjonatu. Jeśli ich poprosimy, bez problemu otworzą nam sklep nawet w niedzielę i nawet wieczorem. Właścicieli znajdziemy w restauracji przy pensjonacie.

2. Wieś Zboj

Lokalizacja: wieś ta leży ok. 2- 3 km od wsi Nowa Siedlica w kierunku południowym. Prowadzi do niej czerwony szlak Kremenec – Ubľa. Sam szałas znajduje się na końcu wsi ok. 1 km od centrum (idąc w kierunku południowym) przy czerwonym szlaku. Wystarczy, że będziemy szli po szlaku.

Wyposażenie: chyba najlepiej wyposażony biwak. Szałas jest piętrowy, na pięterko wejdziemy po drabinie. Obok szałasu znajduje się altanka, która może służyć jako nocleg awaryjny. Jest także dużo miejsca na postawienie namiotu. Obok szałasu stoi drewniany stół z ławkami, przy którym możemy przyrządzić i zjeść posiłek. W pobliżu szałasu znajduje się także miejsce na bezpieczne rozpalenie ogniska. Na tyle biwaku znajduje się latryna, jednak ostatnio była nieczynna (w środku była wybrakowana, nie miała też tylnej ściany).

Woda i żywność: zaraz przy szałasie znajdziemy źródło wody pitnej, jest to woda mineralna. Jedzenie możemy kupić w miejscowym sklepie, ale sklep czynny jest tylko w dni powszednie i tylko do godz. 16. Po południu otwarta jest miejscowa karczma, ale w niej raczej nic nie zjemy.

3. Wieś Runina

Lokalizacja: szałas znajduje się na peryferiach wsi, w miejscu zwanym Brehy, na trasie zielonego szlaku Runina – Ruské sedlo, trochę ponad kilometr od centrum wsi. Od centrum idziemy tak jak pokazuje zielony szlak, prosto w kierunku zachodnim. Droga następnie skręca w prawo, a po chwili w lewo. Tuż za tym drugim zakrętem znajduje się szałas. Stoi na skraju rozległej łąki.

Wyposażenie: szałas ma pięterko. Oprócz szałasu nie znajdziemy tu żadnych udogodnień.

Woda i żywność: bezpłatna woda znajduje się w centrum wsi przy przystanku autobusowym. Jest to ogólnie dostępne źródło i , co ważne, strumień wody jest duży i w krótkim czasie napełnimy nawet spory baniak. Jedzenie kupimy w miejscowym sklepie. Sklep jest czynny jednak tylko przez cztery dni w tygodniu w ograniczonych godzinach. Zamknięty jest już popołudniu. Chleb kupimy raczej na wcześniejsze zamówienie.

4. Przełęcz nad Roztokami (słow.Ruské sedlo)

Lokalizacja: szałas znajduje się na szlaku Runina – Ruské sedlo, tuż przy Przełęczy nad Roztokami. Idąc zielonym szlakiem z Runiny, dochodząc już do przełęczy musimy skręcić w prawo w wąską ścieżynkę i po jakichś 150 m. powinniśmy dojść do szałasu. Początek ścieżki oznaczony drogowskazem.

Wyposażenie: szałas jest piętrowy.Przed szałasem znajduje się mała drewniana ławeczka.

Woda i żywność: jakieś 200 m. dalej, idąc cały czas ścieżką, znajduje się źródło wody. Woda słabo ciecze a w przypadku suszy możliwe, że źródełko będzie wyschnięte. Zakupy zrobimy najbliżej po polskiej stronie w sklepie na skrzyżowaniu dróg Cisna – Majdan – Roztoki Górne. Polski sklep jest bardzo dobrze zaopatrzony i czynny praktycznie siedem dni w tygodniu.

5. Pod Czerteżem (słow. Sedlo pod Čierťažou)

Lokalizacja: szałas znajduje się na małej polanie w pobliżu szczytu Czerteż na czerwonym szlaku Krzemieniec – Balnica (polskie oznaczenie w kolorze niebieskim), ok. kilometra od szczytu po stronie Riabej Skały.

Wyposażenie: szałas jest piętrowy. Przed domkiem ławeczka. Jest miejsce na ognisko, choć z ogniem należy uważać.

Woda i żywność: Źródło wody znajduje w lesie ok. 100 m za szałasem, trzeba kierować się według drogowskazu w kierunku południowym. W przypadku suszy, może być problem z wodą. Ponieważ jest to środek szlaku turystycznego, jedzenie możemy zdobyć jedynie prosząc o podzielenie się prowiantem napotkanych turystów.

Ważna uwaga! W bukowskich wsiach możemy mieć problem ze zrobieniem zakupów. Sklepy są słabo zaopatrzone, do tego w większości nieczynne są w weekend i mają krótkie godziny otwarcia. Nie mamy co liczyć także na posilenie się w miejscowych knajpach, bo w nich sprzedaje się głównie alkohol. Jeśli będziemy w kryzysowej sytuacji i zabraknie nam jedzenia, proponuję udać się do wsi, przez płot zawołać mieszkańców jakiegoś domu i poprosić o kawałek chleba czy jakiś owoc. Zawsze proponujmy zapłatę za produkty żywnościowe! To biedny region i po prostu nie wypada nie zapłacić. Jeśli okażemy szacunek miejscowym i nie będziemy żebrać, ale wyjaśnimy pokrótce (nawet po polsku), że  nie mamy gdzie kupić jedzenia i dlatego o nie prosimy, bardzo prawdopodobne, że dostaniemy kawałek chleba czy owoce w prezencie. Może i coś do chleba. A nawet jeśli zapłacimy, na pewno nie będzie to wygórowana kwota. Niewykluczone też, że ktoś zaproponuje nam zupę albo skromne drugie. Nawet w tej sytuacji zapytajmy, ile mamy zapłacić. Jeśli ktoś poprosi, abyśmy zapłacili według uznania, zapłaćmy przynajmniej po dwa euro od osoby.

Oczywiście, szałasy to nie jedyny sposób, by w Górach Bukowskich przenocować za darmo. Kolejne sposoby przedstawię w kolejnym wpisie.

Jak za darmo przenocować w Górach Bukowskich (2)

Jak za darmo przenocować w Górach Bukowskich (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *