Szlak rowerowy żółty: Ulič – Ruská Volová (14 km)

Szlak przecina wschodni kraniec słowackiej części masywu Nastaz. Zaczyna się we wsi Ulič i kończy we wsi Ruská Volová. Przez cały czas prowadzi po starej asfaltowej drodze i nie oferuje żadnych widoków. Początkowy odcinek jeszcze w miarę równy, a potem już prawie do końca jedziemy góra – dół. Długość szlaku 14 km, czas przejazdu 1 godzina 40 minut. Uwaga! Szlak na trasie nie jest oznaczony! Na mapach jest oznaczony w kolorze żółtym.

(Na czerwono: trasa rowerowa Ulič – Ruská Volová, H – Holica)

Szlak ma swój początek przy głównym przystanku autobusowym we wsi Ulič, tuż przy wjeździe do wsi od strony Kolbasova. Od wjazdu do wsi skręcamy w prawo (w południowym kierunku) i jedziemy tak, jak prowadzi ulica. Droga szybko skręca w lewo, mijamy urząd gminny po prawej stronie i dojeżdżamy do miejsca, gdzie asfaltowa droga skręca w prawo, a przed nami rozpoczyna się żółty szlak do Ulički. My jedziemy tak, jak prowadzi asfaltowa droga, czyli skręcamy w prawo i teraz już mniej więcej prosto. Po kilkuset metrach od tego rozdroża trafiamy na czerwony szlak pieszy i jedziemy nim około 1,5 km.

(Tzw. grzybek)

Po mniej więcej 5 km od startu dojeżdżamy do miejsca Pod Kremiancom (oznaczone tzw. grzybkiem, czyli tabliczką na żółtym słupie z czerwonym „kapeluszem”). Tu czerwony szlak pieszy skręca w lewo i prowadzi do Ubli. My jednak jedziemy dalej drogą asfaltową, która skręca w prawo. Trasa cały czas prowadzi przez las.

Po około 8 km po prawej stronie widzimy spory prześwit, w który odbija leśna ścieżka. Ta ścieżka prowadzi na szczyt Holicy (wjazd dla wytrawnych rowerzystów, odcinek na szczyt jest jednak krótki, można więc wprowadzić rower). Z Holicy powrót tą samą ścieżką na drogę asfaltową.

(Na Holicy)

Dalej jedziemy tak jak prowadzi droga. Mniej więcej po 10 km od startu dojeżdżamy do rozdroża. Jedna droga odbija w lewo – to droga do wsi Brezovec. My jednak jedziemy dalej prosto. Po jakimś czasie mijamy po prawej stronie miejsce na odpoczynek. Znajdują się tu drewniane ławy i stoły. Ponieważ trochę dalej stoi paśnik, prawdopodobnie jest to miejsce spotkań myśliwych.

Droga z czasem skręca w prawo, a po około 12,5 km od startu dojeżdżamy do kolejnego rozdroża. My skręcamy ostro w lewo i po 1,5 km dojeżdżamy do wsi Ruská Volová. Tu nasza trasa kończy się.

(Czerwony kolor: trasa rowerowa Ulič – Ruská Volová na mapie Gór Bukowskich)

Kilka uwag

Trasa, mimo że pozbawiona widoków i prowadzi praktycznie cały czas przez las, oferuje dwie atrakcje: 1. wejście na Holicę (tak jak w opisie powyżej, opis szlaku pieszego na Holicę tu), 2. przejście części Linii Arpada, czyli pozostałości węgierskich bunkrów z II wojny światowej (więcej o Linii Arpada na blogu wkrótce).

Trasa ta oferuje także łatwy i dość krótki dojazd do południowej części masywu Nastaz, do którego możemy dostać się jeszcze tylko objeżdżając go prawie cały przez wieś Stakczyn, wtedy nasza trasa wyniesie co najmniej 50km (o Nastazie wkrótce na blogu).

Ruská Volová, do której prowadzi trasa, to wieś Fedora Hlavatego, słynnego, żyjącego w XV wieku, rusińskiego zbójnika, który grabił także na ziemiach polskich, m.in. w okolicach Sanoka. Z Ruskej Volovej dojdziemy do kamienia Fedora Hlavatego, na którym znajdują się tajemnicze napisy, wyryte przez zbójnika. Mają rzekomo wskazywać, gdzie ukrył swój skarb (o wsi i Fedorze Hlavatym na blogu wkrótce).

Szlak możemy przejść także pieszo. Również dla pieszych turystów nie przedstawia on większych trudności.

Określenie „droga asfaltowa” nie oznacza, że będziemy cały czas jechać wygodnie po asfalcie. To stara droga, zatem dziurawa, miejscami bardzo, są też fragmenty pozbawione już asfaltu.

Uwaga! Jest bardzo mało prawdopodobne, że na szlaku kogoś spotkamy. Przygotujmy się na samotną wędrówkę. Na szlaku nie ma źródła wody, tym bardziej nie kupimy niczego do picia. Możliwość zaopatrzenia się w wodę i jedzenie tylko w punkcie startu i mety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *