Tablica pod Przełęczą pod Dziurkowcem

Mijam ją za każdym razem, gdy wchodzę na Przełęcz pod Dziurkowcem i gdy z przełęczy schodzę. Zapytałam o nią przypadkowo napotkaną mieszkankę Runiny. Okazało się, że związana jest z nią smutna historia.

(Tablica jeszcze bez skrzynki z księgą wejść)

Drewniana tablica znajduje się jakieś 50 m od Przełęczy pod Dziurkowcem (słow. Sedlo pod Ďurkovcom), przybita do drzewa po lewej stronie szlaku (gdy idziemy od strony Runiny). Trudno zresztą jej nie zauważyć. Jest sporych rozmiarów.

Widnieje na niej napis: Do tmy zapáľme kahanec nádeje/ do duše boľavej spomienky nalejme/ Posledný pozdrav šepkáme do ticha/ že sa raz stretneme je naša útecha… / Na vždy ostaneš v našich srdciach. (W ciemności zapalmy kaganek nadziei, dusze zbolałą wypełnijmy wspomnieniami. Ostatnie pozdrowienie szepczemy w ciszy, że się jeszcze kiedyś spotkamy to nasza pociecha. Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach).

Tablica poświęcona jest pamięci Dušana Todaka. Oto opowieść, którą usłyszałam: Ojciec Dušana jest z Runiny, mama pochodzi z Topoli, ale on wychował się w Sninie. Potem przeniósł się do Bratysławy, tam pracował. Założył rodzinę. W 2013 r. doszło do tragicznego wypadku – przypadkowo najechał na niego samochód ciężarowy. W wyniku obrażeń Dušan zmarł. Miał niewiele ponad 30 lat. Tablicę na drzewie zawiesili jego przyjaciele. Chodzą pod przełęcz, by go wspominać. Chłopcy chodzą każdego roku w styczniu, nawet jak jest śnieg po pas – powiedziała kobieta, która mi opowiedziała tę historię. Nie udało mi się dowiedzieć, dlaczego tablicę zawiesili właśnie pod Przełęczą pod Dziurkowcem.

Mówi się, że żyjemy tak długo jak żyje pamięć o nas. Dzięki tej tablicy Dušan ze Sniny wciąż jest obecny nie tylko w pamięci tych, którzy go znali, ale i w świadomości schodzących z przełęczy do Runiny turystów. W tym roku do tablicy przyczepiona została skrzynka z księgą wejść – każdy może się do niej wpisać. Warto, zatrzymując się przy tablicy, zadumać się przez chwilę nad kruchością życia i siłą przyjaźni zawartych w dzieciństwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *